איך אפשר לדעת שיש טחורים? מה הסימפטומים לטחורים? האם הטיפול הטבעי עוזר?

טחורים הוא נושא שאנשים מתביישים לדבר עליו, אף על פי שהוא מאד נפוץ, ללא טיפול וככל שהזמן עובר המצב מחמיר ועלול להגיע לניתוח ולכן כדאי מאד לא להזניח ולהתגבר על הביישנות.

מה זה טחורים?
טחורים הוא מצב שבו הורידים הנימיים בתוך הרקטום התנפחו/ יצאו מפי הטבעת הם עלולים לדמם, לכאוב, לייצר דלקת ולהוות חוסר נוחות מקומית ולייצר מצב של חוסר תפקוד.

מהם הגורמים לטחורים:
1. התופעה מתרחשת אצל אנשים בעלי גנטיקה של חולשת ורידים (לאו בהכרח בפי הטבעת, יכול להיות גם דליות ברגליים)
2. בעיה בכלי דם
3. הריון/נשים אחרי לידה
4. גיל – מחצית מהאנשים מעל גיל 50.
5. אנשים אשר סובלים מעצירות כרונית
6. אנשים בעלי עודף משקל גבוה (obesity )
7. ישיבה ממושכת ללא תנועה
8. תזונה לקויה דלת סיבים
9. סטרס/לחץ
10. נשיאת משאות כבדים וחולשת שרירי אגן.
11. היגיינה לקויה או עודף ניקיון – כולל שימוש במגבונים (עם בישום/ אלכוהול וכו׳)

למי פונים כדי לבדוק האם יש טחורים?
אם יש חשד לטחורים לא להתבייש וללכת לבדיקה, הבדיקה אינה כואבת. הולכים לפרוקטולוג או לכירורג קולורקטאלי – אלו הרופאים אשר מתמחים בתחום זה. הם עושים בדיקה פיזית וקובעים את דרגת החומרה – מ1-4 כאשר דרגה 4 דורשת ניתוח.

טיפול קונבנציונאלי:
הטיפול מתמקד בעיקר בהרגעה והקלת התסמינים, אמבט ישיבה פושר, אמבטיות קרח להורדת הנפיחות. במצבי כאב הטיפול הוא על ידי משחות או נרות מאלחשות/ משככי כאב ולעיתים נותנים גם משחות סטריאודליות להפחית מצב דלקתי ונפיחות. שימו לב ! הטיפול הזה הוא מוגבל בזמן.
המשחות מיועדות לטחורים חיצוניים והנרות לטחורים פנימיים.

קשירת טבעת גומי:
שיטה נפוצה מאד, אינה כואבת ולא מצריכה הרדמה מצמידים טבעת גומי סביב הטחור, הטבעת חוסמת את זרימת הדם, גורמת לנמק מקומי והטחור מתנוון ונעלם יחד עם הצואה. לעיתים יש יותר מטחור אחד ולכן יש לעשות מספר קשירות הנמשכות בהפסקות של שבועיים או יותר בין קשירה לקשירה עד להעלמות הטחורים. (טחורים פנימיים)

הטרשה ( סקלרותרפיה):
טיפול בטחורים מדממים על ידי הזרקת חומר כימי סביב כלי הדם הגורמת להצטלקות ולהקטנת הטחור.

חימום באמצעות לייזר/ הקפאה:
שריפת וצריבת הטחורים, מתאימה בעיקר לטחורים בדרגה בינונית נמוכה.

שידוך/ כריתה של הטחורים:
בעזרת מכשיר מכלב, שסוגר את אספקת הדם לעורקי הטחורים ומקבע אותם בעזרת סיכות, נעשה בהרדמה מקומית/אזורית או כללית , זמן החלמה ממוצע – שבוע. טיפול

באמצעות דופלר:
מכשיר היודע לזהות כלי דם המובילים דם לטחורים באמצעות גלי קור ואור. בעזרתו הכירורג מזהה את הטחורים המוגדלים ומטפל בהם על ידי תפירה והידוק ויוצר חסימה לאזור, נעשה בהרדמה מקומית.

ניתוח להסרת טחורים (Hemorrhoidectomy):
ניתוח עם סיכונים, כרוך בהחלמה ממושכת, מתאים למצבים חמורים במיוחד (כמוצא אחרון), סיבוכים אפשריים : דימום אשר יכול לחדור למעי, זיהום באזור האגן ועוד.

טיפול נטורופתי טבעי:
הטיפול הנטורופתי משלב טיפול חיצוני ופנימי, אך חשוב לזכור כי טיפול בהתאמה אישית היא קריטית להצלחת הטיפול. הטיפול היעיל ביותר בטחורים הוא לטפל כל עוד המצב קל ולכן עדיף להגיע לטיפול בטחורים כל עוד מדובר במצב קטן, דרגה 1-2 לצורך העניין ולדאוג למניעה של המצב ולהחמרה.
בדרגה 3-4 ניתן בעיקר לתמוך ולהקל בעזרת הכלים הטבעיים והמצב מחייב טיפול רפואי לפי החלטת הרופא. טיפול בטחורים קיימים נועד להביא למצב של הקלה, הפחתת גודש, דימום, כאב, חיזוק וכיווץ כלי דם כדי שיחזרו לגודלם ולמקומם הראשוני.

הטיפול נעשה במספר מישורים:
1. תזונה משקמת מערכת עיכול
2. צמחי מרפא וארומתרפיה – לשימוש פנימי וחיצוני
3. תוספי תזונה
4. פעילות גופנית מותאמת אישית
5. שינויי הרגלים

תזונה משקמת מערכת עיכול:
התזונה תלויה מאד בסיבה לטחורים, לפי הסיבה נטפל.
לדוגמא: אם מדובר ברקע של עצירות, נדאג לרכך את הצואה כדי שיהיה מעבר קל ונוח ופחות פוצע לאזור. נשאף לצואה רכה ככל האפשר אך לא נוזלית. לדוגמ : דייסת צ׳יה על חלב צמחי עם פירות יער סגולים. זרעי הצ׳יה במגע עם מים מתנפחים והופכים לריריים, מסייעים לעיכול תקין, עשירים נוגדי חמצון, שומרים על כלי הדם.
פירות יער סגולים – מקור מצוין לסיבים תזונתיים מסיסים, בעלי תכונות אנטי דלקתיות, עשירים בויטמין C אשר מסייעים לתקינות כלי הדם ושלמותם.

צמחי מרפא המסייעים לטיפול בטחורים:
הממליס – מעודד התחדשות רקמות, אנטי דלקתי, עוצר דימומים, אסטריגנט מכיל טאנינים שהם חומרים מכווצים ולכן הצמח מצר כלי דם.
פלבנואידים – תפקידם לשמור על הצמח מפני נזקי חמצון ותכונות אנטי דלקתיות רבות עוצמה. מתאימה גם לשימוש חיצוני וגם לפנימי. בשימוש חיצוני היא מתאימה במיוחד אם הטחורים כואבים במגע כי היא משככת כאבים. בשימוש פנימי לא מתאים למי שסובל מעצירות ולכן חשוב מאד להתאים את הצמחים לאדם ולא לפי מחלה.
אכילאה אלף העלים – נוגדת דלקת, נוגדת קרישה, מחטא, עוצר דימום, משקם רקמות קלנדולה – ציפורן חתול Calendula officinalis מחטא, מכווצת , אנטי בקטריאלי, נוגד דלקת, משקם רקמות. – לשימוש חיצוני . ערמונית הסוסים – מחזק כלי דם, מכווץ, מנקז בצקות, אנטי דלקתי.

שמנים אתריים המסייעים לטיפול בטחורים:
ברוש אנטיספטי, מכווץ, השפעותיו דומות לאלו של ההממליס.
מור, נוגד דלקת, מרגיע, מחטא, מצוין לעור מגורה, מרפא חתכים.
לבונה, נוגד דלקת, מחטא, משקם רקמות, משכך כאבים, נוגד בצקות.
ערער (גוניפר) משפר זרימת דם,מחטא, אנטידלקתי, מכווץ,מחטא, נוגד כאב,מחזק כלי דם.

תוספי תזונה:
תוסף אוכמניות – תוסף רב עוצמה בעל תכולה יפה של ביופלבנואידים שהם חומרים אנטי דלקתיים ומטפלים בטחורים באופן פנימי. כמוסה של אוכמניות 3 פעמים ביום תעזור לחזק ולשפר את מצב הטחורים.
פסיליום – כמוסות פסיליום או תוסף פסיליום עוזר לרכך את הצואה , התוסף עשוי מזרעי לחך, יש לו יכולת של ספיחת מים עד כ25 אחוזים מנפחם, מה שגורם לנפח הצואה לעלות ומאפשר יציאה תקינה. חשוב מאד לשתות מים יחד עם התוסף כדי לא ליצור מצב של התייבשות או החמרת עצירות!

פעילות גופנית מותאמת אישית תלוי כושר, גיל, פניות ויכולת אישית. בגדול, תנועה שאינה דורשת העמסת משקלים, רצוי תנועה במים או פעילות אירובית מתונה. חוסר פעילות גופנית תורמת להיווצרות טחורים.

שינויי הרגלי צואה:
אחת הסיבות הנפוצות לטחורים היא התאפקות כי לאחריה מגיע מאמץ לשחרר את הצואה. ולכן רצוי לא להתאפק! מומלץ לרכוש שרפרף שיגביה את הרגלים ויצור תנועת ״סקוואט״ יש מוצרים ייעודיים לכך בשוק.

עדיף ומומלץ לא לשבת מעבר לזמן הנדרש, אלא להתרוקן ולהמשיך הלאה, קריאת ספרים, עיון בטלפון רצוי לעשות על משטח קשה שיתמוך את רצפת האגן וימנע טחורים. אם אתם משקיענים במיוחד ורוצים לעזור לאזור להרפא מהר , הפסיקו שימוש במגבונים, הם מכילים אלכוהול, חומרים מבשמים ובכלל חומרים שאינם רצויים לאזור.
אני ממליצה בחום להתקין בידה, ולשים מעט סבון בצד לרחוץ בעדינות את האזור ולנגב עם מגבת ייעודית , כך מונעים זיהומים ודלקות והאזור נשאר נקי , לאחר מכן ניתן למרוח משחה לטחורים כמו המוצר שאני מכינה בקליניקה ונקרא פרוקטו הממליס פורטה, מוצר מרוכז ויעיל. ניתן לקרוא עוד בדף המוצרים המפרט עליו ועל השימוש בו.

אם הגעתם עד כאן, כנראה שאתם או מישהו שאתם אוהבים סובל מכך, אל תתביישו, אתם מוזמנים לכתוב דרך צור הקשר ואחזור אליכם. הטיפול הוא חיוני ועובד!

חליטה להקלה על צרבות 

מתאימה לסובלים מצרבות בדרגת עוצמה שונות, מרגיעה באופן מיידי את הכאב.

מטפלת ומשקמת את הפצעים הקיימים לאורך זמן.

מחיר: 40 ש״ח

לפרטים נוספים

לקוחות ממליצים

משחת הטחורים מעולה! כיווצה בחצי כבר ביומיים הראשונים, איזו הקלה. זה כמו קסם.
סוף סוף אני יכולה לשבת בלי שיכאב לי.
אין את פשוט קוסמת, זה נס של ממש.

רעות , נתניה